Minulé životy jsou past | Kdy má smysl je řešit a kdy jsou zkratkou do pekla?

Pokud jste se vydali cestou seberozvoje, určitě už jste narazili na téma minulých životů. Pro mnohé bytosti je to obzvlášť lákavá oblast a kdo ví, možná mezi ně patříte taky. Touha vědět, kým jsme byli a co všechno jsme prožili, bývá mocná, velmi mocná.

Úplně to chápu – byla jsem stejná :)

Pátrání v paralelních rovinách, které říkáme minulé životy, je však dosti ošemetné, a tak s vámi budu sdílet pohled „vyléčené esoteričky“. Jako vždy a u všeho je potřeba si na začátku nalít čistého vína. Doporučuji upřímné zodpovězení následujících otázek:

Jaký je pravý motiv mého hledání, mé touhy? Proč pátrám po minulosti? Co si tím chci LÉČIT?

Možná na některou z vašich strun zabrnkají tyto modelové příklady…

Skupina č. 1

  • Cítím se bezvýznamně a hledám v minulosti svou mocnou část, abych si dodala na vlastní důležitosti. Tzn. nemám v přítomnosti dostatek síly, a proto ji chci najít aspoň v minulosti. Toužím po potvrzení, že jsem dost dobrá, výjimečná…
  • Zažila jsem v přítomnosti tak velké zranění/trauma, že raději utíkám do jiných rovin a světů, protože být tady a teď je pro mě velmi těžké a bolestné. Není mi dobře v mém těle.
  • Ráda se trýzním a chci vyšťourat něco, co by mi potvrdilo mé sebedestruktivní myšlení a utvrdilo mě v tom, že jsem chudinka a prostě to „tak mám“. Vyžívám se v roli oběti a důkaz, že jsem skutečně oběť a za nic nemůžu, mi dodává (falešný) pocit síly.
  • Dělám to proto, že to dělají ostatní a já chci být jako oni, protože někde v hloubi věřím, že jsou „lepší“ než já.
  • Uvěřila jsem tomu, že správná „čarodějka“ musí pracovat s minulými životy, jinak to znamená, že není dost silná a zkušená.

Nebo:

Skupina č. 2

  • Nezáleží mi na tom, zda se mi ukáže minulost, přítomnost nebo budoucnost – mám pouze upřímnou touhu spatřit PRAVDUdojít k pochopení a transformaci mého tématu.
  • Už mám +- vyřešenou současnost a svazuje mě něco, co sahá hlouběji a nelze to vysvětlit zážitky a zkušenostmi z tohoto života, resp. této reality.
  • Potřebuji více informací, abych své téma pochopila a mohla ho pustit. (Tento příklad má však dvojí ostří – často nevychází ze síly, ale ze slabosti, a tak patří i do první skupiny.)
  • Jsem připravena na přijetí těch částí, které jsem předtím soudila, zavrhovala nebo nechtěla vidět.

Cítíte rozdíl mezi skupinami?

Pokud patříte do jedničky, vůbec se tím netrapte :) Už to víte a to je skvělá odrazová plocha! Doporučuji začít se sebepřijetím, opečováním. Láskou k sobě a ke svému vnitřnímu dítěti. Nejdříve se potřebujete dosytit a vyrůst, aby vaše záměry nevycházely ze zranění a oběti, ale z čisté energie Tvůrce.

Jako člověk však máte svobodnou vůli, a tak se i přesto může stát, že se vám vědomí začne otevírat, aniž byste na to byli připraveni. Resp. ho na sílu otevřete a to je právě ta PAST.

Proč?

Člověk, který není připraven a nezná obecné zákonitosti, s těmito informacemi a zážitky neumí pracovat, a tak se mu snadno může stát, že se v „minulosti“ ztratí. Spadne do černé díry a začne žít paralelní realitu (tzn. rozvíjet to, co viděl a cítil), aniž by o tom věděl. Postupně se odpojí od zdravého, lidského způsobu existence a začne si takzvaně „ulítávat“.

Je vyhozen z rovnovážného stavu „bytí tady a teď“ a návrat do běžné reality bývá většinou dost krutý – pokud k němu vůbec dojde.

Pozor, toto se neděje pouze lidem v roli hledajícího, tedy klienta, ale i terapeutům, léčitelům, duchovním průvodcům, tvůrcům různých esoterických metod apod.

Dalo by se říct, že v tom jede celá jedna „duchovní ezo sekce“ a je to dost spletitá realita/vrstva vědomí.

Další pastí je, že práce s rozšířeným vědomím není cesta pro každého a je nutné to respektovat. Nevnucovat druhým ani nenutit sebe sama. Někdo rád chodí do hloubky, někdo si vystačí s běžnými zážitky. Obojí je správné a stejně hodnotné :)

Jak se tedy v minulosti neutopit a zároveň se posouvat a růst?

Pokud už máte vyladěn svůj záměr a přesunuli jste se ze skupiny č. 1 do skupiny č. 2, můžete se inspirovat tímto cyklem.

1. FÁZE – Ukotvení v těle

Největší síla je v rovnováze – v propojení duše (energie) a těla (hmoty). S duší to lidem na spirituální cestě jde zpravidla velmi snadno (resp. si to myslí), avšak tělo, které je naprosto rovnocenným partnerem, pokulhává a je často odmítáno.

Věnujte se tedy běžným činnostem – uklízení, cvičení, tanci, vaření, práci na zahradě, manuálnímu tvoření… Načrtněte si řád dne a setkávejte se i s lidmi, kteří vůbec spiritualitu neřeší a které jste možná původně považovali za „málo duchovní“… Opak však často bývá pravdou.

Toto vás vrátí zpátky na zem, pokud jste ji opustili nebo máte tendence ji opouštět. Pro jakoukoli energetickou práci je potřeba se nejprve uzemnit, jinak si koledujete o pořádný malér.

2. FÁZE – Naučte se rozlišovat

Pokud se něco otevře – přijde vize, téma, pocit, cokoliv… Vždy je potřeba umět ROZLIŠIT, kdy se jedná jen o hru mysli a kdy je to komunikace naší duše, která se nám snaží sdělit, že uzrálo něco, co vyžaduje láskyplné přetvoření a propuštění.

Ne nadarmo se říká, že největší černou magii dělá naše mysl. Buďte si toho vědomi. Mnohdy opravdu není potřeba příchozí impuls dále rozvíjet a stačí obyčejně žít a to, co neladí, po cestě odpadne samo.

Jak se naučit rozlišovat?

Neexistuje přesný návod, ale to už asi víte, pokud mě chvíli sledujete :) Je to o vás, o vašich zkušenostech, o důvěře v sebe sama. Koneckonců, když se spletete, nic hrozného se nestane – jen tím získáte potřebnou zkušenost. Možná nebude příjemná, ale zato nesmírně hodnotná.

Z mého pohledu dává smysl rozvíjet životní témata – tzn. to, co se neustále opakuje a vrací. Ovšem pouze tehdy, když téma klepe na dveře. Nemá smysl se snažit násilně otevřít prostory, které jsou momentálně pevně uzavřené.

Rovněž můžete požádat o vhled někoho zkušenějšího, ale má to jistá úskalí – pravdu znáte jedině vy, a tak, pokud se budete ptát z role oběti, pravděpodobně se necháte zatáhnout někam, kde nemáte co dělat, abyste už konečně pochopili svou lekci a věřili v prvé řadě sami sobě.

Proto nejčastěji pracuji v meditacích a nedávám konkrétní rady. Meditace je neutrální území, kde jste hlavním Tvůrcem vy a kde vám nikdo nebere vaši sílu a zodpovědnost :)

3. FÁZE – Láskyplná transformace

Pokud nahlédnete, že se skutečně jedná o téma, které vás momentálně limituje a má být přetvořeno, tzn. není to jen nějaký bláznivý obraz vaší mysli, doporučuji zvolit vhodný přístup k jeho transformaci. Osobně se mi osvědčily výše zmíněné meditace – hluboké ponory do nitra (individuální práce), které kombinuji s léčením skrze tělo a pohyb (skupinová práce).

Cílem je vytáhnout nevědomé složky vaší bytosti zpátky do vědomí a tam je vlídně integrovat. Výsledkem je celistvost a rovnováha.

V meditacích však s klientkami nepátráme po minulých životech. Konkrétní životy, pokud něco takového vůbec existuje, pro nás nejsou důležité. Jejich nalezení není prvotním záměrem ponoru do sebe.

Hledáme vzorce a přesvědčení, a proto vždy jdeme hlouběji – až do bodu vzniku, ke kořenové příčině. Ta se může jevit různě – většinou vyplave v podobě příběhu (pro lidskou mysl je to srozumitelné), který vyžaduje pochopení a vnesení světla, aby mohl být propuštěn a přestal se propisovat do přítomnosti. Je to však jen modelový příběh a rozhodně ho nevykládáme jako něco, co se v minulosti opravdu stalo a neztotožňujeme se s ním.

Dobrá zpráva je, že to nemusí být žádné děsuplné obrazy. V mém pojetí probíhá transformace v bezpečí, lásce a světle :) Vize bývají nádherné a pohádkové, takže není potřeba se jich bát.

Definitivní řešení neexistuje

Je důležité zmínit, že seberozvoj postupuje ve vrstvách, které se nám odkrývají postupně. Čím jsme silnější a vědomější, tím hlouběji dokážeme jít a tím více rovin jsme během chvíle schopni vytáhnout na světlo a přetvořit.

Naše životní témata jsou však z určitého pohledu „nevyřešitelná“ – chceme se v nich stát mistry, a právě proto jsme si je zvolili jako životní témata. To znamená, že se s nimi budeme z různých úhlů pohledu a v různých vrstvách vědomí setkávat neustále, abychom z nich vybrousili diamant. Kdybychom chtěli zakoušet jen čisté bytí bez jakýchkoliv výzev, neinkarnovali bychom se do hmoty, že?

Pokud se vám nějaké téma vrátí, nezoufejte. Není to vaše slabost – naopak. Je to známka postupu na další úroveň a žádá si – spíše než frustraci – pořádnou oslavu :)

4. FÁZE – Uzavření reality a čas na integraci

Absolutně nejdůležitější část celého procesu. Pokud si něco v dané rovině vyřešíte, je potřeba ji uzavřít a NECHAT JI BÝT. Už se v tom dále nešťourat, nerozvíjet to, nemyslet na to, nebavit se o tom…

Začít žít novou realitu, kterou jste si vytvořili – tzn. pohybovat se v přítomnosti a nebrouzdat v jiných rovinách. Pravděpodobně vás do paralelních realit budou hlasy Sirén volat zpátky. Rozumné je neposlechnout a hledět si svého :)

Jsem samouk, a tak pro mě získání této základní znalosti bylo dost drsné. Je sice základní, ale vlastně se o ní skoro neví. Pokud se tedy nechcete zbláznit či si jinak ublížit, po transformaci vašeho tématu se vraťte zpátky do fáze č. 1 a žijte běžný, normální život. Tělo, hmota, bytí v přítomnosti.

Nehledejte další problémy. Odpočiňte si a užívejte si toho, co je. Až přijde vhodná chvíle, vaše téma na vás znova zaklepe. Otvírat ho uměle se nevyplácí.

Poznámka: Jsou případy, kdy má smysl do dané reality opakovaně nahlížet (bližší instrukce dávám při osobních meditacích), ale obecně bych řekla: Když to máte vyřešeno, tak sbohem a šáteček :)


Pokud vás volá nějaké téma (vnitřní síla, hojnost, uchopení darů duše apod.) a můj přístup je vám sympatický, můžete se mi ozvat a domluvit si se mnou transformační meditaci :)

Pokud znáte někoho, komu by se tento článek mohl líbit nebo ho podpořit, neváhejte a sdílejte ho s ním :)

Posílám světlo na vaši cestu,

Tereza Freya

Pomáhám duším rozpomenout si na jejich prapůvodní, Zdrojovou podstatu. Skrze obrazy, tanec a láskyplnou přítomnost. Pár slov o mně >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tvé osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů